Zonguldak Yapılacak Şeyler - Görülecek Yerler

Zonguldak yapılacak şeyler, Zonguldak görülmesi gereken yerlerin tanıtıldığı, tatilcilerin muhakkak yapılması gereken şeyler hakkında tavsiye verdikleri sayfa.
 
 
Zonguldak Yapılacak Şeyler - Görülecek Yerler

Tarihi ve doğal güzelliklerin harmanlandığı, her adımda farklı bir atmosferin içine sürükleneceğiniz Batı Karadeniz şehirlerinden biridir Zonguldak.

Birbirinden güzel doğal plajlara sahip olan Zonguldak yaz tatillerinde tercih edilen tatil bölgeleri arasındadır.

Sadece deniz, kum, güneş üçlüsüyle değil, aynı zamanda tarihi değerleriyle de uzun bir keşif noktasıdır. Doğasının içerisinde sakladığı mağaraları, şelaleleri, gölleri ve tarihi yapılarıyla keyifli bir yolculuğun kapılarını açar.

Zonguldak gerek sosyal yaşantısıyla, gerek kültürel değerleriyle ve yöresel lezzetleriyle de dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu sebepten dolayı Zonguldak'ta denenmesi gereken lezzetler, yapılması gereken çok aktivite bulunuyor. Eğer yakın bir zamanda Zonguldak'a gitmeyi planlıyorsanız yazımızın devamı okuyarak kendinize Zonguldak'ta yapılacaklar listesi hazırlayabilirsiniz.

Zonguldak'ın tertemiz denizinde yüzebileceğiniz birçok plaj bulunuyor. Şehrin sahip olduğu Karadeniz kıyısında Filyos, Karakum, Kireçlik, Uzunkum, Sazköy, Türkali, Gölü ve Hisarkarası plajları mevcut. Tatiliniz boyunca isterseniz tek bir plajda zaman geçirebilir, isterseniz birçoğuna gidip farklı plajlarda denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Zonguldak'ta yapılacak en keyifli aktivitelerden biri de rafting… Özellikle Devrek ilçesinde bulunan ırmakta rafting yapabilirsiniz. Bölgede her ne kadar rafting sporu çok gelişmiş olmasa da, şehre gelen turistlerin mutlaka yaşamak istediği bir deneyimdir.

Doğa yürüyüşleri sizleri dinlendirecek aktiviteler arasında… Zonguldak'ta yaklaşık 4 kilometrelik uzunlukta olan parkurda yürüyüş yaparak şehrin en güzel noktaları arasındaki Harmankaya Şelaleleri'ne ulaşabilirsiniz. Harmankaya Şelalesi Zonguldak Merkez'e yakın bir konumda yer aldığı için yürüyüş parkuru sizleri çok zorlamayacak. Yürüyüşleriniz sırasında yanınıza fotoğraf makinenizi almayı sakın unutmayın.

Zonguldak'taki birbirinden ilginç mağaraları görmeden tatilinizi kesinlikle sonlandırmayın. Eğerli ilçesindeki Cehennemağzı Mağaraları, şehir merkezine yakın bir konumda yer alan Gökgöl Mağarası ve Cumayanı Mağarası, Çaycuma'daki Çayır Köyü Su Mağarası görmenizi önerdiğimiz noktalar arasındadır. Özellikle Cehennemağzı Mağaraları mistik bir çekim gücüne sahip. Mitolojide Cehennemağzı Mağaraları Hades'in ölüler ülkesi olarak adlandırılmakta.

Zonguldak'ın yöresel lezzetlerini kesinlikle denemelisiniz. Uğmaç çorbası, cevizli dolma, yaprak sarma, malay damağınızla buluşturmanızı önerdiğimiz yöresel tatların başında geliyor. Aynı zamanda mancar sarması, kıymalı ıslama ve pumpum çorbası da denemenizi önerdiğimiz lezzetler arasında.

Zonguldak'ın kendine özgü hediyelik eşyaları olan Devrek bastonu ve madenci heykelciklerinden almayı sakın unutmayın.

 
 
Peki Zonguldak hakkında sen neler düşünüyorsun?

 

Zonguldak Yapılacak Şeyler - Görülecek Yerler

Siz de Zonguldak için bir öneri ekleyin
Halil Paşa Konağı
Halil Paşa Konağı
19. yüzyıla mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan Halil Paşa Konağı, Zonguldak'ın en ilgi çeken gezi noktalarından biri. Konak 3 katlı olup, sofalı plan tipinde inşa edilmiş. 19. yüzyıl sonlarına [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 15 Kasım 2013, Cuma - Yorum Sayısı : 2
Ereğli Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Festivali
Ereğli Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Festivali
Her yıl Haziran ayında başlayan Ereğli Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Festivali, Karadeniz'in en görkemli etkinliklerinden biridir. Ereğli Belediyesi tarafından organize edilen festivalde folklor gösterileri, protokol konuşmaları, ödül töreni ve [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 24 Ekim 2013, Perşembe - Yorum Sayısı : 0
Cumayanı Mağarası
Cumayanı Mağarası
İlk kez 1976 yılında incelenen Cumayanı Mağarası, Zonguldak'ın Cumayanı Mahallesi'ne oldukça yakındır. Mahalle ile mağara arası yaklaşık 1 kilometredir. Mağarada ilk incelemeler Chris Baue, Dündar Çetin ve Arda Çalı tarafından [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 30 Ağustos 2013, Cuma - Yorum Sayısı : 0
Gökgöl Mağarası
Gökgöl Mağarası
Gökgöl Mağarası, Zonguldak'ın turizmini canlandıran gezi alanlarından biri. İçerisindeki mistik atmosfer yaratan sarkıtları, dikitleri ve galerileri gerçekten görülmeye değer, fantastik bir dünya sunuyor. Şehrin 5 kilometre uzaklığında, Erçek Deresi'nin doğusunda [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 26 Ağustos 2013, Pazartesi - Yorum Sayısı : 0
Cehennemağzı Mağaraları
Cehennemağzı Mağaraları
Mitolojik bir hikayeye sahip olan Cehennemağzı Mağaraları, Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde bulunmaktadır. Mitoloji'de Hades'in ölüler ülkesi olarak biliniyor. Aynı zamanda güç tanrısı Heracles'in (Herkül) yeryüzündeki 12. görevini gerçekleştirdiği yer olarak da [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 1 Ekim 2012, Pazartesi - Yorum Sayısı : 2
Çayır Köyü Su Mağarası
Çayır Köyü Su Mağarası
Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'ne bağlı Çayır Köyü'ndeki meşhur Su Mağarası muhteşem bir doğal güzellik. Mağara, içindeki sarkıt ve dikitlerin yapısı nedeniyle kendi kategorisinde dünyanın önemli mağaralarından biri. 1300 metre uzunluğundaki mağara botla [Yazının Devamı]

Zeynep Hüvel Keleş - 16 Mart 2012, Cuma - Yorum Sayısı : 1
 
 
En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
Bodrum tatilinizde nerelerde yemek yenilir? Bodrum'da yemek yenilecek yerler sayfamızda gezgin görüşlerini okuyun, siz de tavsiyede bulunun.

Tarihi eserleri, bol çeşitli salatası ile Karadeniz'e açılan Amasra'yı gezmek için Amasra turları sayfamıza bir göz atın.

Yeşillikler içerisinde doğa ile başbaşa keyifli bir tatil için Ayder Yaylası Otelleri sayfasını inceleyin.

Seyahat Tüyoları